Paradontoza – choroba groźniejsza , niż się wydaje.
Parodontoza to inaczej choroba przyzębia, dotyczy ponad 50% populacji w Polsce, należy w naszym kraju więc do najczęstszych chorób jamy ustnej. Spowodowana najczęściej jest nieodpowiednim dbaniem o nasze zęby, paleniem papierosów a także niezdrowym trybem życia. Częstotliwość Paradontozy wzrasta u osób starszych, chorych na cukrzycę, nadużywających alkoholu.
Objawia się poprzez zaczerwienienie dziąseł, ból podczas szczotkowania zębów, a także nieprzyjemny oddech i wrażliwość na zimne oraz gorące napoje. Do najważniejszych objawów należy odkrycie szyjki zęba. Za zapalenie przyzębia odpowiedzialne są bakterie znajdujące się w kamieniu nazębnym.
Paradontoza doprowadza do wypadania zębów
Niestety, zapalenie przyzębia diagnozuje się dość późno. Pierwsze objawy są albo niezauważalne, bądź zupełnie ignorowane przez chorych. Wpływ na to ma także nieprawidłowa profilaktyka oraz brak leczenia uzębienia.
Nieleczona może doprowadzić do utraty zębów. Bakterie umiejscowione w kamieniu nazębnym skutkują zapaleniem, niszcząc tkanki przyzębia. W późniejszym etapie dochodzi do rozchwiania zębów, w wyniku czego tracą oparcie i wypadają.
Paradontoza groźna dla zdrowia. Może stać się przyczyną chorób serca a nawet w ostateczności nowotworów jamy ustnej. Bywa również , że wpływa na przedwczesny poród , zapalenie stawów ,nerek a także ma niekorzystny wpływ na samo leczenie cukrzycy.
Najważniejsza profilaktyka
By zapobiec tej chorobie musimy dbać o jamę ustną. Codzienne czyszczenie zębów to absolutne minimum, jakie trzeba wykonać. Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie, bezwzględnie należy używać nici dentystycznych.
Regularne wizyty u dentysty są konieczne, by zapobiec chorobom jamy ustnej. Należy pojawiać się u stomatologa dwa razy w roku celem kontroli. Podczas takiej wizyty można wykonać jeśli to konieczne zabieg usuwania kamienia nazębnego. W przypadku zdiagnozowanej paradontozy konieczne jest rozpoczęcie specjalistycznego leczenia.